צרות בגן עדן

פורסם לראשונה 2011

כנרת, זמורה-ביתן - מוציאים לאור

כל הזכויות שמורות © יגאל צור

צרות בגן עדן

 

"[...] מה שמתרחש שם, מחוץ לחלונות, הוא לא לבטן הרכה של תייר תמים שבא לראות אתרים ולעשות שופינג. שם הכול יכול לקרות, שם אתה והחושים שלך נשארים לבד. שם בנגקוק מפסיקה להיות חיוך פלסטי.  שם אין תייר, רק קורבן, קטן ולא שווה הרבה, או דג שמן שיוצאים לדוג אותו בלילה."

 

דותן נאור, חוקר פרטי, שקוע בדכדוך קיומי מתמשך. כשהוא מתבקש לצאת בעקבותיה של סיגל ברדון, בחורה ישראלית יפהפייה שנעלמה בבנגקוק, אין לו יותר מדי חשק לזה. אבל יש לו בתאילנד כמה קשרים מפעם, והוא מכיר היטב את בנגקוק של חיי השוליים, וממילא הזוגיות שלו עם מירה מתרסקת – אז אולי בכל זאת יועיל לו קצת אקשן במרחקים.

אלא שעד מהרה מתברר לדותן כי מה שממתין לו שם מפותל וסבוך מכפי שהעלה על דעתו, וכי הוא שועט לקראת הישאבות אל חור שחור בעברו שלו.

צרות בגן עדן הוא מותחן קצבי וישראלי להפליא. אמנם הוא מתרחש בקצה אחר של הגלובוס, אבל הוא חודר שם לתוך מיקרוקוסמוס שוקק דמויות כחול-לבן – תרמילאים זרוקים, בעלי עסקים, עובדי משרד החוץ, אנשי שרות הביטחון לשעבר, נזירים בודהיסטים, פושעים נטולי עכבות, צעירים מסוממים, זונות עם ראיית עולם פילוסופית – וחובר למערבולת מסחררת של אלימות, תשוקה ורוחניות.

יגאל צור מגיש לקוראיו רומן מתח מתובל במנה גדושה של הומור פנימי; סיפור שמזכיר לנו מחדש כי הכוח המניע מתחת לכל פשע ראוי לשמו הוא בסופו של דבר הרצון להיות נאהב.