החיפוש אחר השבט היהודי האבוד

פרסום: סוף 2021

יגאל צור - בזלת

כל הזכויות שמורות © יגאל צור

בחיפוש אחר השבט היהודי האבוד

מסע אל הלמבה היהודית באפריקה

בשחר נערותי הייתי מוקף בצללים של דמויות מן הרומנים לבני נעורים ודמויות היסטוריות שנשאבו בעיקר מדפי כרכי אנציקלופדיית "תרבות". הייתי רכון על הכתמים הלבנים של מפת אפריקה, מעתיק באופן מגושם על נייר פרגמנט את מהלכיו של סטנלי בחיפושיו אחרי ליווינגסטון; בוהה שעות במפות הגיאוגרפיות הירודות באיכותן בצבעי חום-ירוק (זה מה היה), שעליהן שעטו גדודי ההונים של ג'ינג'ס חאן עד לשערי בודפשט, שם חיכה להם ה"ספן המיסתורי". באוקיינוס שייטו להן אסדות הארמדה הספרדית, פריגטות הצי הבריטי וספינות הבוקאנירים ושודדי הים ועליהן מפקדים מהידועים ביורדי הים: קפטן קוק, מגלאן, וסקו דה-גמא, ג'ון סילבר הארוך והנרי מורגן. על רכסי ההרים בקפיריסטאן שוטט לו "האיש שרצה להיות מלך"; בקלונדייק התעמתו במאבקים אכזריים גברים, כלבים וזאבים; בערבות הדשא נעו חרישית בעקבות עדרי הביזונים המוהיקני האחרון, יד הנפץ ווינטו. חביבים עלי במיוחד היו איים טרופיים ושוניות חדות, שכן מירב הסיכויים היו שספינה זאת או אחרת תיטרף במים גועשים ותספק לי שעות רביצה ארוכות במיטה יחד עם מורדי ה"באונטי", רובינזון קרוזו וחבורות הנערים מ"שנתיים באי בודד".

לאפריקה של לא-החלומות, לאתיופיה, הגעתי כדי לעשות תחקיר לרומן "שזיף שחור" בעקבות התאבדויות של חיילים אתיופיים. פגשתי ארץ ששילבה את הפאסטוראליות עם קלאצ'ניקוב ומוסיקה שבאה ממחוזות נפש שלא הכרתי. עד שסיימתי את הרומן גם כתבתי את התסריט ל"מנליק - נסיך יהודי שחור" ואז כבר החלתי לחוש שאפריקה היא הרבה יותר מגגות קש ומהווה של מבני הגרניט והזכוכית או גגות הפח.

מצב הביניים הזה הוא טורדני אבל יש לו קסם משלו. קסם לא ברור.

עלי, בחור יהודי - צרפתי שמתגורר ברבאט, שבמרוקו, אותו פגשתי בארץ סיפר לי על מאמר קטן שהופיע ב - 1997 ב"ליברסיון" הצרפתי ודיווח על ארגון של מוסלמים ממוצא יהודי בשם "זכור" בטימבוקטו. עד שאתרתי את המאמר גם הופיעה ידיעה אחרת, תמציתית למדי, ב"ניו-יורק טיימס" שדיווחה על מחקר גנטי, שמצא את גן הכוהנים בשבט אפריקאי בשם למבה הנמצא בעיקר בדרום אפריקה ובזימבבווה. על ידי כך אישש המחקר מסורות שבעל פה של השבט, שהם באו מארץ יהודה ולאחר מכן מתימן אל אפריקה.

החלטתי לנסות ולכרוך את שני הסיפורים ביחד. יצאתי לחפש יהודים ומצאתי גם את אפריקה.