סקירה מאוחרת, אם כי אף פעם לא מאוחר, על "מעיין פרחי השקד" מאת עמיקם יסעור

מעיין פרחי השקד רומן מרתק מאת יגאל צור ,חיפאי לשעבר שרקעו חיפה והעמק
רומן מרתק. ספרו השני של המחבר, יליד 55 שהופיע ב1993 בהוצאת עם עובד. 4 שנים לאחר קובץ סיפוריו , עם תום המונסון. יגאל צור כתב גם ספרי פרוזה נוספים, מדריכי טיולים ובשנים האחרונות הוא כותב בעיקר מותחנים.
שאלות על התוכן
כיצד מתוארות התמודדויותיה של משפחה מפורקת? באיזו מידה יודעת השכנה על כך? מי ברח אל ההרים? מי ברחה אל הדרום? מיהי האישה הנעדרת? מיהו הבעל העוקב אחרי אשתו? את מי מצאו במלון נוף הכרמל. מה מקומם של הבדואים ברומן? מה התרחש בבית המעצר בג'למי. כיצד נוכחים ברומן הזיכרונות מן השואה?. מה מקומם של גרמנים בארץ ישראל ברומן? מי עבר חוויה מיוחדת בהודו ,וכיצד השפיע הדבר על חייו? מהם הקונפליקטים בין השוטר לבין בנו? מה קרה במפגש עם הצבוע? כיצד מתוארת חוויית הבריחה של שני אסירים? מדוע פרצה שריפה בעמק יזרעאל? עד כמה נהנה הגיבור הראשי מחופש הבחירה בין טוב לרע?
כמה מילים על הרומן
התשובות לשאלות אלו ברומן המצוין של יגאל צור "מעיין פרחי השקד". עלילה מרתקת. ריאליזם אמין. שילוב של האישי ושל החברתי, מקוריות. כושר תיאורי, זיקה עזה למקום ההתרחשות, חשיפה אמיתית של בעיות רגשיות שונות של האנשים. רגישות רבה של המספר. דיאלוג חי. מפנים מפתיעים בעלילה. הכתיבה הזכירה לי אישית ולטובה את כתיבתו של ישעיהו קורן, יליד 1940 מחברם של : מכתב בחולות, לוויה בצהריים, יונים לא עפות בלילה ועוד
מקומה של חיפה ברומן
מקומות רבים בחיפה נזכרים ברומן ביניהם : שדרות הנשיא ,שדרות או"ם, רחוב הגפן, רחוב עבאס, תחנת הרכבת, בית ספר מעלה הכרמל, חנות סווידאן, קריית אליעזר, מגרש הכדורגל, רחוב גדנ"ע, רחוב צה"ל. ואדי ניסנאס, רחוב הרצל, בית הקרנות, מנהרת בלפור, מרכז הכרמל, גן האם, הבאולינג, חנות ספרי, קפה פאר, מילק בר צביקה .
מילק בר צביקה
אגב המילק בר הזה היה קודם קונדיטוריה קסלר. הוא נקרא כך על שם צביקה קסלר שנהרג בבקעה ב 1970 והוא בן 22. אחי ואני היכרנו אותו ואת אחותו בקייטנה בשנות החמישים בשבי ציון.. אחותו , עופרה נשואה למתניה בן ארצי פרופסור למתמטיקה אחיה הבכור של שרה נתניהו. בנם היה סרבן גיוס. עם האבא,, שמואל בן ארצי למדתי שנה באוניברסיטה בחוג לספרות. עופרה סיימה ריאלי 3 מחזורים אחריי. במחזור של יוסי בן דב עמוס גיתאי,אריה עמית. יוחנן צנגן אודי אנג'ל וכן השבוי המפורסם מהחרמון.
על גרמנים בארץ ישראל ועל העמק
תיאורים של גרמנים ארצישראלים מצאתי בין היתר בספרים הבאים : אנשי סדום, פונטנאלה, ראלי מסע מטרה ,מץ אחרון, הפנים שפרצו מן הדף, אוצר הטמפלרים (מאת בן עזר, שלו, סמל, פלגי, מורג, ראם). תיאורים של העמק מצאתי אצל מאיר שלו, יהונתן גפן, דורית קלנר ויצחק גיסיס
על המחבר
יגאל צור,, יליד 55 ,בוגר עירוני ה למד גם בסדנאות משחק בלונדון וכן בתיאטרון השמש וכן אצל שותפתו של מרסל מארסו. למד גם ספרות ופילוסופיה באוניברסיטת תל אביב. כתב פרוזה, תסריטים, מדריכי טיולים, שנים מהם עם דן דאור. ו ספרו הראשון ,עם תום המונסון סיפורים, הופיע ב 1989. בין המדריכים שלו ניתן למצוא מספרים על הודו, סין, 72 הערים היפות בעולם, פריז, אמסטרדם, ניו יורק. פראג.בין ספרי המתח : צרות בגן עדן, מוות בשנגרי לה שני האחרונים המחוז הדרומי המחוז הצפוני .כן פרסם רומן, שזיף, שחור, קובץ סיפורים.- סדקים בכפר הגלובלי פרטים נוספים ראו עליו בוויקיפדיה .שם גם נמצאת רשימת טלוויזיה על טיולים שהגיש בערוץ 10 בשנים 2003-2008.
זיכרון מעירוני ה
בעת לימודיו של יגאל בי"ב שסיימה בקיץ 73, לימדתי כיתה מקבילה רעיון מדיני. בה למדו , בין היתר, הזמרת, אפי בן ישראל, השופט מן הדרום, אריאל ואגו בנו של מרצה ואחיו של מרצה, שאישר לפני כשנתיים פרסום שמו של חשוד ברצח אשתו, בתו של פרופסור זאב נאווה מחלוצי המאבק האקולוגי ועוד. המנהל היה קפלן. סגנו נתנזון. ובין המורים : ישראל מצליח, נעמי חנס, מרים חמו, שרה רז, דודו רייזר, המורה להתעמלות יעקב ועוד. בין בוגרי בית הספר שפנו למסלול יצירתי אריאלה בהלול דימנד סופרת ומשוררת ניהלה את בית הספר הפתוח בחיפה, הסופר והעיתונאי יורם מארקרייך, הסופר הצעיר, עידן גרינברג, הקולנוען , אלעד קיידן שיצר את היורד למעלה. דורית זילברמן למדה בו בחלק מהשנים ואחר כך המשפחה נסעה לחו"ל.
https://www.facebook.com/profile.php?id=100012385539193

כתבות נוספות